DCBusiness Actualitate Producția mondială de vin, la cel mai ridicat nivel din ultimii cinci ani

Producția mondială de vin, la cel mai ridicat nivel din ultimii cinci ani

Producţia mondială de vin s-a redresat în 2018, ajungând la cel mai ridicat nivel din ultimii cinci ani, arată un raport publicat vineri de Organizaţia Internaţională a Viei şi Vinului (OIV), transmite Reuters. 

Producţia a crescut cu 12,4% în acest an, până la 282 de milioane hectolitri - una din cele mai mari producţii din acest secol - de la 251 de milioane hectolitri în 2017, când vremea nefavorabilă a afectat semnificativ producţia în Europa. 

Excluzând mustul şi sucul, producţia în Europa a urcat cu 19% anul acesta, la un nivel estimat la 168 de milioane hectolitri. 

În 2018, producţia a crescut cu 14% în Italia (48,5 de milioane hectolitri), cu 27 în Franţa (46,45 de milioane hectolitri), cele două ţări fiind pe primele locuri în topul producătorilor globali. 

În SUA, producţia a crescut cu 2% anul trecut (23,9 de milioane hectolitri), confirmând locul patru în topul mondial. 

Oana Pavelescu este jurnalist specializat în domeniul economic și financiar, cu experiență solidă în analiza politicilor fiscale, a piețelor energetice și a evoluțiilor macroeconomice din România și din spațiul european. Abordează subiectele cu rigoare, atenție la detaliu și orientare către impactul concret asupra mediului de afaceri și asupra populației. Are expertiză în interpretarea documentelor oficiale – de la acte normative publicate în Monitorul Oficial până la rapoarte ale BNR, ANRE sau ale altor instituții-cheie – pe care le transformă în materiale clare, bine structurate și relevante pentru publicul interesat de economie, companii și politici publice.
Actualitate Vezi toate articolele