DCBusiness Actualitate "Performanţa României deranjează". Ministrul Florin Barbu, detalii despre producţia agricolă a ţării

"Performanţa României deranjează". Ministrul Florin Barbu, detalii despre producţia agricolă a ţării

Combină agricolă recoltează grâul / Foto / Freepik
Agricultura românească accelerează.

„România are, în momentul de faţă, 1,6 milioane de hectare irigate. Ce înseamnă acest lucru? Gândiţi-vă că la 1 milion de hectare în cultura de porumb în sistem irigat România produce undeva la 12-14 milioane de tone.  Vorbim de cultura de porumb unde în România are o pondere de aproape 2,3-2,4 milioane de hectare. (...) În sistem irigat şi neirigat, România poate produce undeva la 18-19 milioane de tone de porumb. Nimeni nu poate produce, la nivelul UE, această cantitate”, a declarat, în direct la DC News, ministrul Agriculturii Florin Barbu. 

Întrebat de către moderatorul emisiunii, Răzvan Dumitrescu, dacă deranjează pe cineva această performanţă a ţării noastre în ceea ce priveşte producţia de cereale, ministrul Barbu a răspuns: „Din punctul meu de vedere, da. Toate presiunile puse pe mine ca şi ministrul al Agriculturii... eu cred că deranjează foarte mult că România a ajuns la aceste performanţe”.

VIDEO:

Mihai Ciobanu este un jurnalist cu peste 23 de ani de vechime. Şi-a început cariera jurnalistică în Ploieşti, acolo unde a activat în presa locală din 2003 şi până în 2018, lucrând la unele dintre cele mai importante publicaţii locale şi site-uri de ştiri din judeţul Prahova.După experienţa acumulată în presa locală şi regională, a intrat în anul 2018 în echipa DC News. În prezent este redactor-şef DC Business şi redactor la DC News.
Actualitate Vezi toate articolele