DCBusiness Actualitate Furtună geopolitică: Trump cere evacuarea Teheranului, petrolul şi aurul se scumpesc, bursele scad

Furtună geopolitică: Trump cere evacuarea Teheranului, petrolul şi aurul se scumpesc, bursele scad

Bursă / Foto: Freepik
Piețele reacționează la apelul lui Trump și escaladarea conflictului Israel-Iran, transmite Reuters.

Contractele futures pentru acțiunile americane au coborât marți, în timp ce prețurile petrolului au urcat brusc, după ce președintele SUA, Donald Trump, a cerut evacuarea urgentă a Teheranului. Conflictul militar dintre Israel și Iran, ajuns deja în a cincea zi, amplifică temerile privind extinderea ostilităților în întreaga regiune.

Nervozitatea din piețe a fost alimentată de un alt raport care arăta că Trump a convocat Consiliul Național de Securitate în situation room, întrerupându-și prematur vizita la summitul G7 din Canada.

Într-o nouă declarație, Trump a reiterat că Iranul „ar fi trebuit să semneze acordul nuclear” cu SUA și a avertizat asupra unui potențial de escaladare.

Piețele asiatice au reacționat imediat: contractele futures pe indicele S&P 500 au scăzut cu 0,46%, iar cele europene cu 0,69%. În paralel, cotațiile petrolului au crescut cu peste 2% într-un interval scurt, reflectând îngrijorarea legată de posibile întreruperi ale aprovizionării.

„Se simte tensiunea unui posibil atac militar al SUA asupra Iranului. Investitorii evită riscurile, iar incertitudinea crește”, a comentat Tony Sycamore, analist al IG.

Wall Street închisese în creștere luni, după ce surse Reuters au relatat că Iranul ar căuta un armistițiu intermediat de Trump cu Israelul - informație care a temperat anterior avansul petrolului.

Situația s-a deteriorat din nou după ce Israelul a vizat posturile de televiziune de stat și instalațiile de îmbogățire a uraniului ale Iranului - un nou vârf în cea mai amplă confruntare aeriană dintre cele două state rivale.

În acest climat tensionat, investitorii s-au refugiat în active considerate sigure: aurul a crescut cu 0,5%, iar randamentele obligațiunilor guvernamentale americane au scăzut, nota pe 10 ani coborând cu 2 puncte de bază, la 4,43%.

Dolarul s-a întărit față de euro, yen și lira sterlină, reluându-și rolul de activ-refugiu, deși mișcările valutare au rămas moderate.

Indicele MSCI pentru acțiunile asiatice, excluzând Japonia, a urcat ușor, iar contractele futures pe indicele Hang Seng din Hong Kong au înregistrat o creștere marginală.

Băncile centrale intră în prim-plan

În afara tensiunilor geopolitice, atenția investitorilor se îndreaptă săptămâna aceasta către deciziile băncilor centrale. Banca Japoniei urmează să anunțe în cursul zilei menținerea dobânzii-cheie la 0,5%, însă piețele așteaptă indicii privind posibila reducere a programului de achiziții de obligațiuni în 2026.

Indicele bursier Nikkei a crescut cu 0,5%, iar yenul a slăbit ușor, tranzacționându-se la 144,96 față de dolar.

Aceasta ar fi prima decizie a BoJ după semnalele recente de apetit redus pentru titlurile de stat pe termen lung, care au dus la randamente record.

Toți ochii pe Fed

Săptămâna aduce și decizia Rezervei Federale, așteptată miercuri. Deși este puțin probabil ca Fed să modifice dobânda, investitorii sunt interesați de semnalele privind eventuale reduceri până la finalul anului – două tăieri fiind deja anticipate de piețe.

„Pentru băncile centrale, vremurile nu au fost niciodată mai dificile: între politicile comerciale imprevizibile ale lui Trump și tensiunile din Orientul Mijlociu, contextul macroeconomic este deosebit de instabil”, a mai spus Sycamore.

Petrolul, la cote înalte pe fondul temerilor regionale

Prețul petrolului a continuat să urce: Brentul a crescut cu 0,34%, la 73,47 dolari pe baril, iar WTI s-a apreciat cu 0,43%, până la 72,09 dolari. Riscurile privind un conflict extins și eventuale perturbări ale aprovizionării continuă să domine piețele de mărfuri.

Mihai Ciobanu este un jurnalist cu peste 23 de ani de vechime. Şi-a început cariera jurnalistică în Ploieşti, acolo unde a activat în presa locală din 2003 şi până în 2018, lucrând la unele dintre cele mai importante publicaţii locale şi site-uri de ştiri din judeţul Prahova.După experienţa acumulată în presa locală şi regională, a intrat în anul 2018 în echipa DC News. În prezent este redactor-şef DC Business şi redactor la DC News.
Actualitate Vezi toate articolele