Joe Biden l-a atacat marţi dur pe liderul rus Vladimir Putin, numindu-l un dictator care este acum izolat de lume mai mult ca oricând. Vladimir Putin s-a înşelat, suntem pregătiţi, suntem uniţi, a spus Biden în primul său discurs despre Starea Uniunii la Washington, cerând Congresului american să ovaţioneze în picioare poporul ucrainean care nu se teme de nimic, relatează AFP.
Preşedintele rus a crezut că Occidentul şi NATO nu vor răspunde. Dar Putin este acum mai izolat ca oricând de restul lumii, deoarece în lupta împotriva autocraţiei, democraţiile sunt pregătite, a adăugat el, enumerând sancţiunile fără precedent care s-au abătut asupra Rusiei după invazia din Ucraina.
Totuşi, dacă dictatorii nu plătesc preţul pentru agresiunea lor, ei provoacă şi mai mult haos, a avertizat cel de-al 46-lea preşedinte din istoria SUA referindu-se la liderul de la Kremlin.
El i-a ameninţat pe oligarhii ruşi cu confiscarea "iahturilor, apartamentelor de lux şi a avioanelor lor", un grup operativ al Departamentului de Justiţie al SUA urmând să se axeze pe urmărirea penală a activităţilor criminale ale acestora.
Biden: Putin va plăti un preţ ridicat, pe termen lung
Biden a promis că Putin va plăti un preţ ridicat continuu pe termen lung. Într-adevăr, presiunea internaţională asupra Rusiei este din ce în ce mai mare, scrie AFP. Joe Biden a anunţat o interdicţie pentru avioanele ruseşti din spaţiul aerian al SUA, la fel ca şi Uniunea Europeană şi Canada.
Iar cele 27 de state UE au dat undă verde excluderii "anumitor bănci ruseşti" din sistemul de mesagerie Swift, un angrenaj cheie în finanţele internaţionale, şi interzicerii mass-media ruseşti de stat RT şi Sputnik. Ca urmare a sancţiunilor, va fi deschisă o procedură de faliment împotriva principalei filiale europene a celei mai mari bănci ruseşti, Sberbank, a anunţat autoritatea de reglementare bancară a UE.
Citeşte şi: MApN. În ce situații serviciul militar devine obligatoriu în România. Atenție la informațiile false!
Între timp, Curtea Internaţională de Justiţie (CIJ), cel mai înalt organism judiciar al ONU, a anunţat audieri pe 7 şi 8 martie, după ce guvernul ucrainean a acuzat Moscova că plănuieşte un genocid.
Preşedintele rus Vladimir Putin a afirmat că Ucraina a comis un "genocid" în regiunea Donbas din estul Ucrainei, fără a prezenta dovezi, şi a declarat că invazia, numită "operaţiune specială" de către oficialii ruşi, a fost, prin urmare, justificată pentru a pune capăt acestui genocid.